Kommersiellt innehåll | 18+ | Regler & villkor gäller

Odds Eurovision 2018

Odds Eurovision 2018

Intresset för Eurovision Song Contest är oerhört stort. Många av oss kommer att bänka oss framför TV:n för att se om Benjamin Ingrosso kommer dansa hem vinsten i en av världens absolut största musiktävlingar. Något som dessutom blir allt mer populärt är betting och attn tippa på Eurovision 2018. Men hur funkar det då odds Eurovision? Hur ska man tänka för att pricka in vinnnaren? Och vilka bidrag kan man spela på? I den spelguiden går vi på djupet kring allt som rör odds Eurovision.

Odds till att vinna Eurovision 2018

Oddsen hämtade 11.5.2018. Oddsen kan vara föråldrade.

LandUnibet
bonus
bet365
bonus
Comeon
bonus
Bethard
bonus
NordicBet
bonus
Odds hämtade 11.5.2018. Kan vara föråldrade. Kolla alltid det aktuella oddset innan du spelar och spela alltid förnuftigt och ansvarsfullt.
Cypern2.252.102.102.102.20
Israel4.004.004.004.004.00
Irland9.0011.008.008.0010.00
Frankrike15.0011.0011.0012.0011.00
Norge21.0023.0023.0023.0020.00
Litauen26.0019.0013.0013.0019.00
Sverige26.0021.0017.0017.0020.00
Tyskland26.0019.0017.0017.0019.00
Italien34.0026.0015.5017.0025.00
Australien51.0051.0031.0031.0050.00
Bulgarien51.0041.0041.0041.0045.00
Danmark51.0051.0032.7541.0040.00
Estland51.0041.0031.0031.0035.00
Finland51.0051.0046.5051.0040.00
Moldavien51.0067.0041.0041.0060.00
Tjeckien51.0051.0041.0041.0040.00
Ungern51.0051.0027.7541.0060.00
Österrike67.00126.0081.0081.00125.00
Nederländerna101.00126.00101.00101.00125.00
Spanien101.00126.0067.0067.00125.00
Ukraina101.00151.0081.0081.00125.00
Albanien151.00251.00151.00151.00300.00
Portugal151.00201.00100.75126.00200.00
Serbien201.00301.00201.00201.00400.00
Slovenien201.00251.00201.00201.00150.00
Storbritannien251.00301.00251.00251.00300.00

Tippa på Eurovision 2018 – dessa marknader erbjuds

“Amar pelos dois” sjöng Salvador Sobrals och plockade hem vinsten i Eurovision 2017. Det betyder att finalen av den 63:e upplagan av Eurovison för första gången avgörs i Portugal. Sverige skickade Robin Bengtsson, som tog hem en hedrande femte placering med låten ”I Can’t go on”, 2017. Den här gången är det alltså Benjamin Ingrosso som försvarar de blå-gula färgerna.

Cirka 200 miljoner beröknas följa tävlingarna framför TV-apparaterna, men det är så som sagt även möjligt att uppleva tävlingen genom betting och att tippa eurovision. Kanske vill du satsa på att Benjamin Ingosso även kammar hem segern i Eurovision Song Contest?

Spännande semifinaler – är det nu det avgörs?

För dig som vill spela på Eurovision erbjuds flera olika marknader, så låt oss börja med att kika på hur själva tävlingen är upplagd. I vanlig ordning så kommer tävlingen avgöras genom två semifinaler. Det är så klart möjligt att spela även på deltävlingarna.Redan nu kan så klart kolla in hur Eurovision semifinal 1 odds
och Eurovision semifinal 2 odds ligger till.

Deltävlingar:

  • Semifinal 1: 8 maj 2018
  • Semifinal 2: 10 maj 2018
  • Final: 12 maj 2018

Totalt kommer 43 länder att ställa upp i Eurovsion 2018, 18 respektive 19 länder kommer att tävla i varje semifinal och frågan är så klart vilken artist som kommer stå som segrare när glittret flyger i luften den 12:e maj? Genom en lottning har det avgjorts vilka bidrag som kommer att möta varandra under semifinalerna. Vår egen Benjamin Ingrosso kommer att tävla i semifinal 2, och hans startnummer är 15.

Du kanske alltså sätta ett bet vilka bidrag som du tror kommer att gå vidare. Semifinalerna kommer att avgöras genom så väl jury- som tittarröster.

Favoriter till att vinna Semifinal 1 hos Unibet

Odds Eurovision vinnare semi ett
Skärmdumpen tagen 3.5.2018. Vista odds kan vara föråldrade

Favoriter till att vinna Semifinal 2 hos Unibet

Odds eurovision semi två
Skärmdumpen tagen 3.5.2018. Vista odds kan vara föråldrade

Hur många bidrag går vidare från semifinalerna? Och vad är det the big five?

Kampen om att ta sig till finalen är benhård. Det är nämligen bara 10 bidrag som går vidare från varje semifinal, och det höjer spänningen kring odds Eurovision.

Alla tävlingsbidrag, utom “the big five”, kommer att behöva ta sig genom semifinalerna. Vilka bidrag som kommer att få uppträda på scenen den 12:e maj vet vi alltså ännu inte. Men vad är då “the big five”? Svaret är att de finns fem länder som inte behöver kämpa sig igenom deltävlingarna. Hit hör Frankrike, Italien, Spanien, Storbritannien och Tyskland liksom värdlandet: Portugal.
Tävlingen kommer att hållas på Altice Arena och vi kan räkna med att schlageryran kommer vara maximal. Redan nu kan du ju som sagt kolla hur oddsen ligger till, men en hel del kommer säkert att förändras då vi sett utgången av de första semifinalerna.Vinnande land kommer så klart även fungera som värdland för Eurovision 2019.

Lyssna på alla bidrag med Spotify

Odds Eurovision skvallrar om förhandsfavoriterna

Mediaintresset för tävlingarna är rekordhögt och det kommer sannerligen skrivas en hel del om bidragen. Huruvida det kommer påverka tävlingen utgång återstår att se.

Fast självklart är det så att det är den stora finalen som väcker allra störst intresse – inte bara bland musikfans utan även bland oss bettare. Om vi kikar närmare på eurovision final odds framgår att vi redan nu har ett antal förhandsfavoriter.

Israel

Det har gått 20 år sedan Israel stod högst upp på prispallen i Eurovision – men i år de favorittippade av många bettingbolag. Favorttippade Netta Barzilai tävlar med låten “Toy”. Bidraget är inspirerad av #metoo-rörelse. Den färgstarka artisten sticker garanterat ut – och kanske är det just det som krävs för att vinna finalen?

Estland

Vad får man om man kombinerar opera, schlager och smäckra ord på italienska? Svaret är Estlands tävlingsbidrag La Forza av Elina Nechayeva. Faktum är att det här är en av favoriterna och – så kanske blir det en skräll i höga tonarter i år? I vilket fall är det här ett bidrag som alla bettare bör hålla ett öga – och öra – på.

Sverige

Ja, det var ju en överlycklig Benjamin Ingrosso som kammade hem den svenska segern.

Det var andra gången som Ingrosso tävlade i Melodifestivalen. Den här gången räckte det till vinst – och kanske kommer han även stå som vinnare i Portugal? Om vi tittar på odds Eurovision så ser vi iallafall att han är favorittippad hos flera av spelbolagen.

Bulgarien

Kanske blir det en bulgarisk seger i år? Equinox ställer upp med låten Bones, och även detta bidrag ligger bra till om vi ser till odds Eurovision.

Australien

Av de favorittippade bidragen så har det australiensiska bidraget mest schlagerkänsla. Jessica Mauboy tävlar med den medryckande låten “We Got Love”. Vi känner en hel del kärlek för det här bidraget, och vi skulle inte bli förvånade om Jessica kniper någon av tävlingens topplaceringar. Det här fjärde gången som Australien ställer upp i tävlingen.

Tjeckien

Tjeckien hör också till favoriter, och Mikolas Josef kommer att tävla med skön pop-dänga som går under namnet “Lie To Me”. Vi ska inte ljuga, utan säga som det är. Faktumet är att det inte gått så bra för Tjeckien i tidigare tävlingar, men kanske är det dags för en vinst den här gången? Den tidigare topplaceringen för landet är en blygsam placering på plats 25. Vi ger höga poäng för både Mikolas Josefs sångröst och danskvaliteter – men frågan är hur många 12-poängare som kan kommer att kamma hem i omröstningen?

Se alla bidragen här.

Populäraste Eurovision sånger 2018

Ifall vi ser bort från oddsen en stund och istället kollar in populariteten av de olika sångerna, och speciellt antal visningar på Youtube och antal spelningar på Spotify.

Artist - Sång - LandPopulärast på Youtube*Populärast på Spotify**Totalt
Netta - TOY - Israel19.474.5382.433.37521.907.913
Benjamin Ingrosso - Dance You Off - Sverige2.969.70111.710.92814.680.629
Amaia y Alfred - Tu Canción - Spanien6.081.6131.446.1457.527.758
Mikolas Josef - Lie To Me - Tjeckien4.174.1082.229.8046.403.912
EQUINOX - Bones - Bulgarien4.353.952867.9445.221.896
Michael Schulte - You Let Me Walk Alone - Tyskland639.2614.013.5114.652.772
Madame Monsieur - Mercy - Frankrike2.101.9262.361.3524.463.278
Jessica Mauboy - We Got Love - Australien2.596.7471.349.9013.946.648
Rasmussen - Higher Ground - Danmark1.883.6192.040.7493.924.368
Alexander Rybak - That's How You Write A Song - Norge2.044.5201.795.8173.840.337
Saara Aalto - Monsters - Finland737.7933.033.1313.770.924
Sennek - A Matter Of Time - Belgien2.290.524903.8763.194.400
Elina Nechayeva - La Forza - Estland2.271.839639.1312.910.970
Julia Samoylova - I Won't Break - Ryssland2.548.598335.7282.884.326
Eye Cue - Lost And Found - Makedonien2.329.420351.7042.681.124
Eleni Foureira - Fuego - Cypern1.168.8081.292.4202.461.228
Gromee feat. Lukas Meijer - Light Me Up - Polen593.7791.826.7792.420.558
Cesár Sampson - Nobody But You - Österrike1.609.469660.4752.269.944
Yianna Terzi - Oniro Mou - Grekland1.362.889859.2142.222.103
Cláudia Pascoal - O Jardim - Portugal1.179.841665.9371.845.778
Ieva Zasimauskaitė - When We're Old - Litauen1.435.440367.0401.802.480
ALEKSEEV - FOREVER - Vitryssland1.006.625740.1411.746.766
Waylon - Outlaw In 'Em - Nederländerna348.2231.352.3061.700.529
Ryan O'Shaughnessy - Together - Irland1.319.157304.3491.623.506
Aisel - X My Heart - Azerbajdzjan1.332.903220.6741.553.577
Christabelle - Taboo - Malta1.149.410340.4141.489.824
Sanja Ilić & Balkanika - Nova Deca - Serbien1.184.856149.2171.334.073
SuRie - Storm - Storbritannien780.651488.7641.269.415
ZiBBZ - Stones - Schweiz612.783644.6471.257.430
MELOVIN - Under The Ladder - Ukraina695.422519.5461.214.968
Sevak Khanagyan - Qami - Armenien993.882176.9981.170.880
Ermal Meta e Fabrizio Moro - Non Mi Avete Fatto Niente - Italien867.155280.3091.147.464
DoReDos - My Lucky Day - Moldavien872.703265.1551.137.858
Lea Sirk - Hvala, ne - Slovenien789.400345.1311.134.531
Franka - Crazy - Kroatien730.586339.2561.069.842
The Humans - Goodbye - Rumänien560.633331.485892.118
Laura Rizzotto - Funny Girl - Lettland380.360438.434818.794
AWS - Viszlát Nyár - Ungern549.478199.704749.182
Ethno-Jazz Band Iriao - For You - Georgien605.324139.413744.737
Eugent Bushpepa - Mall - Albanien558.953156.408715.361
Jessika (feat. Jenifer Brening) - Who We Are - San Marino476.408165.820642.228
Vanja Radovanovic - Inje - Montenegro513.351119.274632.625
Ari Ólafsson - Our Choice - Island111.345304.680416.025

*Antal visningar på Eurovision Song Contests Youtubekanal 8.5.2018
**Antal spelningar på Spotifys Eurovision 2018 spellista 8.5.2018

Jämnt startfält i år

I år tycks startfältet vara oerhört jämnt, i alla fall om man ska tro experterna. Det kommer alltså blir en hård strid om vinsten.Vem som plockar hem flest 12:or – ja, det återstår att se.

Även om det alltså finns ett gäng förhandsfavoriter så ska man komma ihåg att Eurovsion alltid kan bjuda på skrällar. Faktum är att det är en del av charmen med tävlingen. Lyckas du pricka in en mer otippad vinnare så ska kan vinstsumma bli riktigt hög. Fjolårets vinnare Salvador Sobral var faktiskt något av en överraskning. Den som hade satsat på en portugisisk seger kunde plocka ut hela 20x pengarna i vinst.

Kanske lyckas den tidigare Eurovisionvinnaren Alexander Rybak vinna även i år? Han sopade ju banan av konkurrenterna 2009 med bidraget ”Fairytale”, och det här gången tävlar han med “Thats how you write a song”.

Vem vinner Eurovision 2018? Spelar språket någon roll?

De tävlande artisterna kan själva vilket språk som de vill sjunga på. Frågan är då: finns det något språk som har större vinstchanser än något annat? Ökar ett visst språk
chansen att kamma hem höga poäng? Nja, svaret är det faktiskt inte spela någon roll. Benjamin Ingrosso tävlar ju med en låt på engelska, men många av de andra tävlande ställer upp med låter på sitt modersmål.

Estland har ju som sagt valt en lite annorlunda väg och framför sitt bidrag på italienska. Ska vi gissa att det kommer ge höga poäng i det stövelformade Medelhavslandet? Fjolårets vinnande bidrag framfördes på portugiska, så allt är faktiskt möjligt i fråga om språk och odds Eurovision.

Vilket bolag erbjuder bäst odds?

Ett tips är så klart att du följer utvecklingen av oddsen, så att du får en känsla för bidragens utveckling. Det händer som sagt en hel del under tävlingens gång och det är ju första när semifinalerna är avgjorda som vi vet vilka bidrag som får chansen att göra upp om vinsten i den stora finalen den 12:e maj.

Vi kan tipsa om några spelbolag som erbjuder riktigt bra odds, så kika gärna igenom våra favoriter. Ett smart drag kan vara att öppna ett konto redan nu, så är du redo att sätta dina bet när tävlingarna drar igång. Dessutom brukar det dyka upp en hel del kul specialare: vilken låt kommer till exempel få absoluta lägst poäng?

Sveriges chanser?

Handen på hjärtat – visst känns det extra bra att få betta på en svensk seger? Hur ser då våra svenska vinstchanser ut enligt odds Eurovision. Ja, det finns både faktorer som talar för och emot att Ingrosso kommer att kamma hem vinsten.

Kanske kommer bidraget “Dance you off” lyckas med samma bedrift som vinnarlåtarna Heroes och Euphoria ?

Under de fyra senaste åren har den blågula flaggan faktiskt funnits med på topp-fem listan i tävlingen. Det kan man se som ett tecken på att det även kommer bli en hög placering i år. Låten har faktiskt alla förutsättningar att klättra högt upp. Scenmässigt sitter låten som en smäck, med ett riktigt bra dansnummer. Men å andra sidan kan man även tänka sig att publiken tycker att det känns lite tråkigt att samma nationer alltid ska hamna högt upp på prispallen. Av den anledningen kan man ju tänka sig att tittaran och juryn väljer att rösta på något annat land. Som sagt, det här är en tävling där allt kan hända. Som du det krävs det också lite tur för att att pricka rätt i schlagersammanhang. Vissa går på magkänsla när det gäller Eurovision odds, andra förlitar sig på experternas utlåtanden.

Vinnarodds Eurovision

För vem passar då betting bäst? Måste man vara en schlagerräv med kunskaper i nivå med Christer Björkmans för att vinna – eller kan även den utan ett egentligt schlagerintresse plocka hem en slant i tävlingen? Det här handlar ju om en av världens största musiktävlingar. Självklart ska du som musikproffs dra nytta av dina specialkunskaper, dessa kommer du garanterat ha en hel del nytta av för Eurovision odds. Men det betyder inte att du som inte är ett schlager-fan ska missa chansen att delta. Det finns som mycket skrivet om de olika bidragen, och du kan följa oddsens utvecklingen och på så sätt göra en riktigt lyckad satsning.

Om du brukar betta på sport kan det vara viktigt att påminna sig om att det absolut inte bara är de tävlande artisternas dagsform som kommer att vara avgöra i en så här tävling. Förhandssnacket kan ha en stor inverkar på hur tittarna väljer att rösta. När du tippar på ditt favoritfotbollslag är det en viss logik som gäller, men i schlagersammanhang gäller det att komma ihåg att man ska tänka lite annorlunda. Om en artist har ett riktigt bra dansnummer, ja då kan det faktiskt också vara en bidragande faktor till en vinst.
Hur det har gått för landet i fråga under tidigare tävlingar kan också påverka slutresultatet.

Under den spännande omröstningen kan du följa resultatet för att se om din satsning gått hem. Det här är helt klart ett nervkittlande moment och kanske kommer det att bjudas på en och annan skräll även den här gången? Kanske blir det storvinst för Nederländerna, möjligen gör Estland ett sensationellt bra framträdande eller så ser Benjamin Ingrosso till att dansa hem vinsten även i Portugal? Oavsett vilket land som vinner är det här en av de mest underhållande tävlingar som finns.