Asian Handicap

Vad är Asian handicap?

Asian Handicap

Asian handicap kan vid en första anblick se komplicerat ut. Skärmdump från Unibet och oddsen är inte aktuella

Asian handicap eller Asian lines är i händerna på proffs ett riktigt vapen i “kampen” mot bookmakers. Marknaderna och siffrorna som ingår i den kan dock skapa stor förvirring, särskilt i början. Så därför har vi har listat alla ”Vad händer om”-scenarier för dig.

Först delar vi in de tillgängliga delarna i tre grupper, så att du inte behöver hantera de olika numeriska värdena under lång tid.

Asiatiska handikapp är indelade i tre undergrupper:

  • Halvt handicap t.ex. Asian handicap +0.5
  • Helt handicap t.ex. Asian handicap +1.0
  • Kvarts handicap (en blandning av de första två) t.ex. Asian handicap +1.25

Låt oss nu titta på vad som behövs för att säkerställa att du vinner. Tips: Bokmärk objektet så att du alltid kan kolla upp din insats innan du lägger dina satsningar. Du kommer att bli förvånad över hur snabbt de enskilda formerna blir tydliga. Halva Asian handicaps (+/-0.5, +/-1.5, etc.)

Halva Asian handicap (+/-0.5, +/-1.5, osv.)

Asian handicap -0.5

Händelse Asian handicap -0.5
Ditt lag vinner Du vinner ditt bet
Oavgjort Du förlorar ditt bet
Ditt lag förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +0.5

Händelse Asian handicap +0.5
Ditt lag vinner Du vinner ditt bet
Oavgjort Du vinner ditt bet
Ditt lag förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap -1.5

Händelse Asian handicap -1.5
Ditt lag vinner med mer än ett måls marginal Du vinner ditt bet
Ditt lag vinner med mer exakt ett måls marginal Du förlorar ditt bet
Ditt lag spelar oavgjort eller förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +1.5

Händelse Asian handicap +1.5
Ditt lag spelar oavgjort eller vinner Du vinner ditt bet
Ditt lag förlorar med exakt ett måls skillnad Du vinner ditt bet
Ditt lag förlorar med mer än ett måls skillnad Du förlorar ditt bet

Högre asian handicap (dvs. +2.5) fungerar på samma sätt som +/- 1,5, med motsvarande antal mål.

Hela asian handicap (+/-0, +/-1, osv.)

Den absolut vanligaste formen inom asian handicap. Dessa erbjuds av de flesta bookmakers.

Asian handicap +/-0

Händelse Asian handicap +/-0
Ditt lag vinner Du vinner ditt bet
Oavgjort Du får insatsen tillbaka
Ditt lag förlorar med med ett mål Du förlorar ditt bet

Asian handicap +/-1

Händelse Asian handicap +/-1
Ditt lag vinner med mer än ett måls målskillnad Du vinner ditt bet
Ditt lag vinner med exakt ett måls målskillnad Du får insatsen tillbaka
Ditt lag spelar oavgjort eller förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +1

Händelse Asian handicap +1
Ditt lag vinner eller spelar oavgjort Du vinner ditt bet
Ditt lag vinner med exakt ett måls målskillnad Du får insatsen tillbaka
Ditt lag förlorar med mer än ett måls målskillnad Du förlorar ditt bet

Högre asian handicap (som till exempel +2 eller -3) fungerar enligt samma mönster som +/- 1, med motsvarande antal mål, nu räknas bara målskillnaden i högre utsträckning.

Kvarts Asian handicap (+/-0.25, +/-0.75, +/-1.25, etc.)

Vid kvarts Asian handicap delas ditt bet in i två lika stor delar.

Kvarts Asian handicap Betyder
+0.25 +0 & +0.5
0.25 -0 & -0.5
+0.75 +0.5 & +1
-0.75 -0.5 & -1
+1.25 +1 & +1.5
-1.25 -1 & -1.5
etc. osv./td>

Asian handicap -0.25

Händelse Asian handicap -0.25
Ditt lag vinner Du vinner ditt bet
Oavgjort Halva insatsen tillbaka
Ditt lag förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +0.25

Händelse Asian handicap +0.25
Ditt lag vinner Du vinner ditt bet
Oavgjort Halv vinst
Ditt lag förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap -0.75

Händelse Asian handicap -0.75
Ditt lag vinner med mer än ett måls målskillnad Du vinner ditt bet
Ditt lag vinner med exakt ett måls målskillnad Halv vinst
Ditt lag spelar oavgjort eller förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +0.75

Händelse Asian handicap +0.75
Ditt lag vinner eller spelar oavgjort Du vinner ditt bet
Ditt lag förlorar med exakt ett måls målskillnad Halva insatsen tillbaka
Ditt lag förlorar med mer än ett måls målskillnad Du förlorar ditt bet

Asian handicap -1.25

Händelse Asian handicap -1.25
Ditt lag vinner med mer än ett måls målskillnad Du vinner ditt bet
Ditt lag vinner med exakt ett måls målskillnad Halva insatsen tillbaka
Ditt lag spelar oavgjort eller förlorar Du förlorar ditt bet

Asian handicap +1.25

Händelse Asian handicap +1.25
Ditt lag vinner eller spelar oavgjort Du vinner ditt bet
Ditt lag förlorar med exakt ett måls målskillnad Halv vinst
Ditt lag förlorar med mer än ett måls målskillnad Du förlorar ditt bet

Vad gör Asian Handicap så attraktivt?

I den här vadslagningsformen undviker du i allmänhet risken för lika resultat eller minskar åtminstone förlusten.

Allt är utformat så att du kan vinna vadet i händelse av en split, eller få insatsen tillbaka i sin helhet eller åtminstone delvis. Några fler frågor? Skriv bara ett meddelande till oss så hjälper vi dig med problemet.

Spela hos bet365


Melodifestivalen

Tippa på Melodifestivalen 2018

Melodifestivalen 2018
Av Kim Metso [CC BY-SA 4.0], från Wikimedia Commons
Nu är det äntligen dags för årets största musikfest! 28 tävlande ska göra upp om vem som ska representera Sverige i Eurovision-finalen i Lissabon. Men vem vinner Melodifestivalen 2018? Kan du tippa segraren? Häng med i vår guide som ger dig allt du behöver veta kring odds och betting och att tippa på Melodifestivalen.

Vill du tippa Eurovision 2018?

Odds Melodifestivalen 2018 till att vinna

Låt & ArtistUnibetComeOnLeoVegasbet365
Odds hämtade 9.3.2018. Kolla alltid det aktuella oddset innan du spelarLäs om Unibet bonuskodLäs om ComeOn bonuskodLäs om LeoVegas bonuskodLäs om bet365 bonuskod
Dance you off – Benjamin Ingrosso1.871.601.871.85
Every Single day – Felix Sandman 5.755.305.754.50
My Turn – John Lundvik5.756.005.755.50
For you – Mariette8.0011.008.0011.00
Last breath – Liamoo10.006.5010.009.00
Shuffla – Samir & Viktor12.0026.0012.0017.00
Everyday – Mendez14.0012.7514.0017.00
Party voice – Jessica Andersson18.0017.0018.0021.00
In my cabana – Margaret26.0051.0026.0034.00
A bitter lullaby – Martin Almgren36.0021.0036.0034.00
All the feels – Renaida Braun41.0067.0041.0067.00
Fuldans – Rolandz41.0026.0041.0041.00

Hur gör man då för att tippa på Melodifestivalen? Vilka typer av bettingar kan man egentligen göra? Det är så klart inte bara möjligt att spela på vem som kommer att vinna hela kalaset. Slutsegraren är så klart den populäraste bettingen, men du kan kan även satsa pengar på vem som kommer kvalificerar sig till finalen från deltävlingarna.

Om du brukar sitta med penna och block framför TV:n, och göra tabeller för förutspå resultatet, så kan du istället alltså ta chansen att göra en betting – och plocka hem några slantar om du sätter vinnaren. Dessutom kan du så klart även tippa på deltävlingarna. Hur allt kring deltävlingsmomenten fungerar ska vi titta på lite längre fram.

Tippa gratis på Melodifestivalen med Unibet

Vill du spela på Melodifestivalen odds, men inte lägga ut några pengar? Så skall du ta del av Unibets generösa erbjudande. Du kan lägga ett 50 kr freebet på vilket Schlagerfinal odds du vill hos Unibet och betala med et 50 kr freebet, som Unibet ger till dig. Vinner du, så tar Unibet tillbaka summan för insatsen och du behåller vinsten utan några som helst krav på att omsätta vinsten.

Du behöver inte anmäla dig erbjudandet, du skall bara gå in och spela. Ifall du inte ännu är kund hos Unibet, så rekommenderar vi att du använder vår bonuskod till Unibet. På detta vis kan du maxa ditt spelande hos dem.

Läs mer om freebet hos Unibet här

 

Tippa vinnare Melodifestivalen – och vinn stort

Melodifestivalen har växt snabbt i popularitet under de senaste åren. Intresset för tävlingarna är faktiskt gigantiskt och det här är en händelse som tycks engagera varenda människa i Sverige under tävlingsperioden. Det mediala intresset är rekordstort och de kommande veckorna kommer garanterat att fyllas med mycket spänning, tonarthöjningar, dans, schlageryra och sensationella klädbyten. Sedan musiktävlingen gick av stapeln för första gången 1958 har den garanterat ändrat karaktär. Att betta på sport har man kunnat göra under lång tid men idag kan man så klart även tippa på Melodifestivalen. Det sägs att man inte kan tävla i musik men en sak är klar – det går utmärkt att betta på vinnaren av tävlingen. Kom ihåg att du skall vara över 18 år för att spela på odds och även att du spelar ansvarsfullt.

Spela på Mello odds hos Unibet här

 

Spelbolag med bäst Melodifestivalen odds

Två bettingbolag som storsatsar inför kommande Melodifestivalyra är Unibet och ComeOn. Är du nyfiken på hur oddsen ser ut är det bara att besöka deras webbsidor för en uppdaterad mello-statistik och odds Melodifestivalen 2018. När det gäller den här här typen av tävlingar vet man så klart aldrig om det blir en förtippad favorit eller en okänd debutant som kommer att stå högst på prispallen. Henrik Holm, spelexpert på Unibet, hävdar att vi faktiskt ska vara beredda på det mesta inför den kommande tävlingen.

– Startfältet i Melodifestivalen 2018 är minst sagt en blandad kompott och vi kan nog förvänta oss en och annan skräll.

Unibet har som mål att erbjuda Sveriges bästa odds och liveodds och du har så klart möjlighet att göra många olika typer av mellobets. Även om många förknippar Unibet med ligor som Premier Leauge, Champions Leauge så finns det alltså under kommande schlagerveckor möjlighet att istället rikta strålkastarljuset mot schlagerscenen. Även på ComeOn sker en storsatsning på Melodifestivalen och man har sett till att du får ett riktigt bra odds och möjligheten att spela på din favoriter. På deras hemsida hittar du all info om Melodifestivalen 2018 artister.

Spela hos Unibet Spela hos ComeOn

Hemligheten bakom en lyckad schlagersatsning

Hur ska man då tänka då man ska tippa på Melodifestivalen? Är man inte insatt i den glittrande schlagervärlden har man kanske inte en given favorit som man vill satsa på. Det finns så klart inget enkelt svar på den frågan. Men ett tips kan så klart vara att läsa in sig lite på startfältet och ta en titt på tidigare statistik samt Melodifestivalen odds. Tidningarna brukar alltid vara fyllda med information om de tävlande. Artisternas låtar brukar betygsättas med så väl getingar som plustecken. Men som bekant vet man aldrig vilken utgång som tävlingen får. Vi har varit med om några riktiga skrällar genom åren och har du satsat rätt har du chansen att vinna stort.
Steg ett för melodifestivalen-bettaren är att vara påläst och därför tänkte vi hjälpa dig en bit på vägen och gör en djupdykning i upplägget av tävlingen och de olika bidragen.

Representera Sverige i Portugal

När Melodifestivalen drar igång så är det faktiskt den 58:e gången som tävlingen går av stapeln. Vinnaren kommer att få resa till Lissabon, Portugal i maj för att representera vårt avlånga land. Vem vann Melodifestivalen förra året? Ja, som du säkert minns så var det Robin Bengtsson 26 år, som stod som segrare med låten “I can’t go on”. Robin lyckades knipa en femteplatsen i Kiev, men vinnare var Salvador Sobral från Portugal som vann både publikens och den internationella juryns hjärtan med låten “Amar Pelos Dois”. Nu väntar ett par spännande veckor för de tävlande som ska försöka ta sig hela vägen till finalplatsen. Intresset är rekordstort i år och festivalbossen Christer Björkman på SVT utlovar att årets upplägg kommer att bli något alldeles extra.

Leds av David Lindgren

Han har kallats för en “fenomenal entertainer”. David Lindgren kommer att leda programmet under 2018. Han gjorde storsuccé i rutan 2017 och med andra ord så tar han på sig programledarrollen för andra året i rad. Själv har David sagt att programledarjobbet är det roligaste han gjort. Förra gången delade han uppdraget med Hasse Andersson, och Clara Henry men den här gången bär han Sveriges glittrigaste programledaruppdrag allena. Vi hoppas så klart att han kommer att guida oss igenom bidragen med samma bravur och elegans som han gjorde förra året.

Turne melodifestivalen 2018 städer

Precis som tidigare år så kommer Melodifestivalen att bege sig ut på turné i landet. Totalt arrangeras fyra olika deltävlingar och dessutom blir det ett uppsamlingheat innan det är dags att fylla hela Friends Arena med glitter och dans. Sent på kvällen den 10 mars vet vem vi vem som vunnit hela tävlingen.

Melodifestivalen 2018 deltagare

Du kan så klart betta på alla olika deltävlingar. Med andra ord väntar en spännande månad med ett nytt event varje vecka. Låt oss gissa att tidningarna kommer att var fyllda med spekulationer om tävlingar och deltagarna. Redan nu har det börjat spekuleras i bidragen av Melodifestivalen 2018 deltagare.

Totalt 28 bidrag tävlar alltså i deltävlingarna. Under de fem första programmen så är det tittarna som har full makt över resultatet i omröstningen. Totalt 8 av bidragen kommer att gå direkt till finalen, det vill säga de tävlande som placerar sig på första och andra plats. Dessutom får de tävlande som placerar sig på tredje och fjärde plats ytterligare en chans i det som kallas för uppsamlingsheatet. Totalt kommer 2-4 bidrag av dessa vidare till finalen. Melodifestivalen odds gör det så klart möjligt att även tippa på dessa “andra chansen-vinnare”. När det är dags för final så kommer tittarna tillsammans med jurygrupperna rösta om vem som vinner Melodifestivalen 2018.

Deltävling 1: Karlstad 3 februari 2018

Tävlingen rivstartar i staden där solen alltid skiner: Karlstad. Vem som kommer att glänsa mest under deltävlingen återstår så klart att se. En nykomling i startfältet är kulturhistorikern och tv-profilen Edward Blom – som faktiskt måste ses som något av en skräll i musiksammanhang. Hans tävlar med låten “Livet på en pinne” som handlar om att äta och dricka gott. Betydligt mer rutinerad är Kiki Danielsson som faktiskt hunnit delta i Melodifestivalen hela nio gånger. Under hösten vi ju även kunnat se schlagerstjärnan i TV4-programmet “Så mycket bättre”. En annan publikfavorit i startfältet är så klart Benjamin Ingrosso som ställer upp för andra gången i Melodifestivalsammanhang. Dessutom kommer även Let´s Dance-stjärnan Sigrid Bernson att tävla i år. Startfältet och odds på att kvalificera sig:

Startnummer Låt & Artist Resultat
1 Patrick Swayze – Sigrid Bernson Gick till Andra Chansen
2 My Turn – John Lundvik Gick direkt till final
3 All the feels – Renaida Braun Gick till Andra Chansen
4 Livet på en pinne – Edward Blom Sluta på plats 5
5 Osby Tennessee – Kikki Danielsson Sluta på plats 7
6 Solen lever kvar – Kamferdrops Sluta på plats 6
7 Dance you off – Benjamin Ingrosso Gick direkt till final

Deltävling 2: Göteborg 10 februari 2018

Den andra deltävlingen hålls i Sveriges näst störstsa stad.Samir & Viktor är så klart givna favoriter när de intar Scandinavium den 10 februari. Även Jonas Gardell ställer upp i år och det sägs att Christer Björkman kämpat länge för att få författaren att ställa upp i musikfesten. Under presskonferansen sa Gardel att han inte kommer till Melodifestivalen 2018 göteborg för att vinna utan för att vara den “snälla lilla glada farbrorn”. Det kan så klart hända att att publiken tänker annorlunda och vill skicka den folkkäre artisten till finalen på Friends Arena. Ida Redig säger att hennes låt kommer få oss att dansa och klappa händerna, och hon tävlar med en klassisk upptempo popdänga. Hon konkurrerar även med Idol-vinnaren 2016 Liam Cacatian Thomassen, mer känd under namnet Liamoo som också är en storfavorit i tävlingen. Med andra hälsar Västkusten oss välkomna på bästa tänkbara sätt.

Startnummer Låt & Artist Resultat
1 Shuffla – Samir & Viktor Gick direkt till final
2 Allting som vi sa – Ida Redig Sluta på plats 5
3 Det finns en väg – Jonas Gardell Sluta på plats 7
4 In my cabana – Margaret Gick till Andra Chansen
5 Titta vi flyger – Stiko Per Larsson Sluta på plats 6
6 Songburning – Mimi Werner Gick till Andra Chansen
7 Last breath – Liamoo Gick direkt till final

Deltävling 3: Malmö 17 februari 2018

När det är dags för den tredje deltävlingen riktar vi blickarna mot Malmö. Hit har även även dalkarlen Kalle Moraeus kommit tillsammans med Orsa spelmän. Jessica Andersson beskriver sitt bidrag “Party voice” som en förfestarlåt och kommer förhoppningsvis få hela Melodifestivalen 2018 Malmö på pepphumör. Mendez garanterar att fylla med Malmö Arena med romantiska, latinamerikanska rytmer. Lite mer lågmälda toner bjuder Martin Almgren oss på. “A bitter lullaby” är en countrypop-låt om hur vi tar oss igenom tunga perioder i livet.

Startnummer Låt & Artist Unibet odds att kvala vidare
1 A bitter lullaby – Martin Almgren Gick direkt till final
2 Stark – Barbi Escobar Sluta på plats 7
3 Cuba Libre – Moncho Gick till Andra Chansen
4 Party voice – Jessica Andersson Gick direkt till final
5 Min dröm – Kalle Moraeus & Orsa spelmän Sluta på plats 5
6 Cry – Dotter Sluta på plats 6
7 Everyday – Mendez Gick till Andra Chansen

Deltävling 4: Örnsköldsvik 24 februari 2018

När det är dags för den sista deltävlingen så riktar vi blicken mot Ångermanland och Örnsköldsvik. Det blir faktiskt tredje gången gillt i Melodifestival-sammanhang för favorittippade Mariette. Som bäst har artisten kommit på en tredje plats och den här gången tävlar hon med låten “For you”. Mariette kan räkna med tuff konkurrens från bland andra Emmi Christensson som varit musikalartist i över 10 år med nu alltså byter The Phantom of the Opera mot schlagerscenen.
Melodifestivalen är en smällkaramell av olika musikstilar och Olivia tävlar med ett bidrag som hon själv beskriver som en tropical house-låt. Tycker du att dansband saknas i startfältet kan vi meddela att Rolandz, med den folkkäre skådespelaren Robert Gustafsson i spetsen kommer att ställa upp i melodifestivalen 2018 Örnsköldsvik

Startnummer Låt & Artist Resultat
1 Icarus – Emmi Christensson Sluta på plats 6
2 Mitt paradis – Elias Abbas Sluta på plats 5
3 Break that chain – Felicia Olsson Sluta på plats 7
4 Fuldans – Rolandz Gick direkt till final
5 Never learn – Olivia Eliasson Gick till Andra Chansen
6 Every Single day – Felix Sandman Gick till Andra Chansen
7 For you – Mariette Gick direkt till final

Andra chansen: Kristianstad 3 mars 2018

Det kommer garanterat vara en hel del som står på spel då Melodifestivalen-turnén når Kristianstad. Det är nämligen här som andra chansen kommer att avgöras. Det är första gången som Kristianstad är med som värdstad i Melodifestivalen. Kanske kommer Melodifestivalen 2018 Kristianstad bjuda på några stora överraskningar? Andra chansen kommer att vara en duell mellan de åtta bidragen två och två.

Följande bidrag har tagit sig till Andra chansen och i vilken duell de är, vinnarna från varje duell går till finalen:

DuellLåt & ArtistOdds på att kvala till final hos Unibet
Odds hämtade 26.2.2018, kan vara föråldrade. Kolla alltid det aktuella oddset innan du spelar
Duell 1In my cabana – MargaretGick till final
Duell 1Cuba Libre – Moncho-
Duell 2All the feels – Renaida BraunGick till final
Duell 2Never learn – Olivia Eliasson-
Duell 3Every Single day – Felix Sandman Gick till final
Duell 3Songburning – Mimi Werner-
Duell 4Patrick Swayze – Sigrid Bernson-
Duell 4Everyday – MendezGick till final

Melodifestivalen 2018 final: Solna 10 mars 2018

Den 10 mars är då så äntligen dags! Nu ska hela tävlingen avgöras. De tävlande som tagit sig vidare från de olika deltävlingarna ska nu tävla om titeln vinnaren Melodifestivalen 2018. The winner takes it all! Segraren kommer ju försvara de blågula färgerna i Lissabon i maj. Förra året bjöd vinnaren Robin Bengtsson på en färgsprakande finalfest. Vem som står segrare den här gången är så klart den stora frågan.Benjamin Ingrosso är som sagt klar sergertippad för tillfället.

Melodifestivalen 2018 final startfält

StartnummerLåt & Artist
1Everyday – Mendez
2All the feels – Renaida Braun
3A bitter lullaby – Martin Almgren
4My Turn – John Lundvik
5Party voice – Jessica Andersson
6Last breath – Liamoo
7Shuffla – Samir & Viktor
8For you – Mariette
9Every Single day – Felix Sandman
10In my cabana – Margaret
11Dance you off – Benjamin Ingrosso
12Fuldans – Rolandz

Som vi sett bjuder startfältet på stor variation. Det finns många exempel på tävlingar då de mest otippade bidragen faktiskt tagit hem vinsten. Kanske kommer Rolandz sopa banan av konkurrenterna eller kanske kommer Martin Almgren ta hem segern denna gång?

Visste du förresten att Melodifestivalen 2018 biljetterna och Melodifestivalen 2018 genrep på Friends Arena sålde slut på bara 20 minuter? Med andra ord kan du räkna med en kokande arena… Runt kl 22:30 räknar vi med att vi har svaret på vem som vinner hela kalaset!


Spelbolagens vanligaste misstag

Spelbolagens Vanligaste Misstag

I en tidigare artikel så diskuterade vi de mest vanliga misstagen en spelare kan göra när man spela på sport odds. Dessa misstag förekommer vanligast hos nybörjare fast även avancerade, samt veteraner, kan råka ut för en vana av dålig disciplin, okontrollerade insatser och negerar vad som fundamentalt är en lyckad insats. Continue reading…


Euro 2016 betting guide

Euro 2016 betting guide – bästa bonusarna, odds & strategier

För första gången i historien har EURO 24 lag och som resultat ännu större möjligheter att göra insatser. Euro 2016 betting guide informerar dig om allt du behöver veta om årets Euro, från vilka spelbolag att välja mellan till analyser av turneringar, insikt, spel strategier och som grädde på moset får du även ett antal val som vi anser är de bästa möjligheter till insatser. Continue reading…


Spela på Eurovision 2016 odds

Spela på Eurovision 2016 odds

Här är din guide till hur du kan satsa och spela på Eurovision 2016 odds, som detta år går av stapeln just i Sverige. Gör dig beredd på att lära dig hur du kan spela på Eurovision, Europas största musiktävling! Och förbered dig på de mest smöriga, igenkännbara och mest bisarra musikframträdanden på denna planet – Eurovision 2016! Nu med ännu mer musik. Antagligen.

Spela på Eurovision 2016 hos Unibet

Eurovision 2016

Eurovision 2016 i Sverige

Än en gång kommer Sverige att vara värdland för Eurovision, vi är ett av de mest framgångsrika länderna i Eurovisions historia. Detta år blir sjätte gången vi är värdland för tävlingen och det är tredje gången som tävlingen hålls i vår huvudstad Stockholm. Som alltid så kommer det att vara framträdanden – och artister – som verkligen kommer försöka att bli ihågkomna i många år framöver. Förra årets vinnare, vår egen Måns Zelmerlöw har haft ett framgångsrikt år efter sin vinst och hans vinnarlåt “Heroes” spelas över hela Europa. Men kommer vi i år att få höra någon bra och memorable låt i Eurovision 2016? Det är i ärlighetens namn svårt att säga.

Betting på Eurovision

Eftersom du läser denna artikel är du antagligen något så när intresserad av tävlingen och du har också en öppen och tolerant attityd gentemot denna lättsmälta typ av musik. Det är du tvungen att ha för att du ska kunna njuta och ha kul medan du ser på Eurovision och framförallt om du vill satsa och spela på tävlingen. När du ska betta på Eurovision så gäller det inte att bara lyssna på din magkänsla, utan du måste också lyssna på låtarna och – framförallt – andra människors åsikter. Du kanske inte själv gillar bidraget, men ta reda på vem artisten är, vad dess bakgrundshistoria är, var de kommer ifrån och vilket land de representerar. Om du gör det kan du sedan betta på den du tror kommer vinna Eurovision 2016 utan att i förväg veta särskilt mycket om bidragen.

Bästa Eurovision spelbolag

Hos de allra flesta spelbolagen kan du spela på Eurovision 2016, som t.ex. bet365, Unibet, Ladbrokes och PAF, bara för att nämna några.

Det spelbolag eller bookmaker, som vi varmt rekommenderar är Unibet. Även om de är starkast på fotbollodds och odds på andra idrottsgrenar, så erbjuder de några riktigt attraktiva odds på Eurovision med. Det har de även gjort i några år redan, därtill är de även riktigt starka på den svenska marknaden, vilket även bidrar till att du kan få valuta för dina pengar ifall du behöver deras hjälp.

Ifall du vill spela på Eurovision 2016 hos Unibet skall du välja “Odds” upp i menyn och så igen “odds” i undermenyn. Därefter hittar du längre ner på sidan under “Sporter” alternativet “Underhållning & Specialer”, så får du fram oddsen för vem vinner Eurovision 2016.

Eurovision odds hos Unibet 2016

 

Se alla och senaste Eurovision 2016 odds hos Unibet

Temat

Sedan 2002 har varje Eurovision haft sitt eget unika tema men det har inte varit särskilt tydligt om du inte vetat om det i förväg. Det första temat “A Modern Fairytale”, alltså “En modern saga” på svenska, blev etablerat för Eurovision 2002 som hölls i Tallin, Estland. De följande årens teman har varit ungefär lika spännande. Vi har utstått “Feel the Rhythm!” 2006 när tävlingen hölls i Aten, Grekland, 2008 var temat “Confluence of Sound” i Belgrad, Serbien och “Feel Your Heart Beat!” var temat 2011 i Dusseldorf, Tyskland. Men 2013 förändrades detta, politik och social medvetenhet har blivit en del av dessa olika teman och sedan dess har det sett ut såhär:

  • Eurovision 2013: “We Are One” (Malmö, Sverige)
  • Eurovision 2014: “#JoinUs” (Köpenhamn, Danmark)
  • Eurovision 2015: “Building Bridges” (Wien, Österriket)
  • Eurovision 2016: “Come Together” (Stockholm, Sverige)

I år är då temat “Come Together”. Läs mera om tankarna bakom temat för Eurovision 2016 i Stockholm här. De flesta låtarna har dock egentligen inget alls att göra med temat, även om det går att försöka att förutspå vilken låt som kommer att bli populär genom att se hur mycket den relaterar till årets tema och hur landet som bidraget kommer ifrån mår för tillfället. Om vi tar förra årets tävling, Eurovision 2015 i Ryssland så såg världen inte precis ut som det land som Polina Gagarina representerade (Ryssland blev 2014 utbuade av publiken under deras framträdande på grund av konflikten som pågick i Ukraina), men hennes skönhet, hennes starka röst och med en låt som handlade om en längtan efter fred och samförstånd så vann hon mångas hjärtan. Duellen var mellan Gagarina och Zelmerlow och när det kom till de allra viktigaste poängenheterna så var det till slut vi i Sverige som tog hem vinsten. Men alla minns även skönheten från Ryssland.

Australien? Är ni vilse?

Att Australien blev en del av Eurovision tävlingen är ett kontroversiellt ämne. Att bjuda in Australien till 2015 års tävling var en sak, 2015 var det 60-årsjubileum för tävlingen och inbjudan var ett tecken på vänskap till ett land som älskar tävlingen, men att ha dom tillbaka i år igen är en helt annan femma. Vissa menar att det kan skada Eurovisions anda eftersom det är en tävling som handlar om att lyfta Europeiska artister – och ge poäng till dina grannländer. Det är vissa fans som menar att genom att ta med detta extra land i tävlingen så kommer man att i ännu högre grad ge sina grannländer poäng snarare än till de bidrag som verkligen förtjänar det.

Poäng som gavs till Australien under Eurovision 2015

De poäng som gavs till Australien 2015 var imponerande, men samtidigt förutsägbara. De flesta viktiga 12-poängare gavs till Österriket och Sverige men från Norge fick Australien 10 poäng och även från England, vilka också är gamla vänner till landet. Åtta poäng gavs av Danmark, Ungern, Island, Nederländerna, Polen, Schweiz och San Marino. Det var bara Armenien som inte tyckte tillräckligt mycket om Sebastians framträdande för att ge honom ett enda poäng.
Men hur röstade då Australien?
12 – Serbien
10 – Ryssland
8 – Belgien
7 – Georgien
6 – Grekland
5 – Estland
4 – Danmark
3 – Makedonien
2 – Ungern
1 – Rumänien

Utan grannländer att rösta på så kanske dom inte riktigt förstod denna delen av tävlingen!

Eurovision odds på Australien

Förra året var oddsen för att Australien skulle vinna ganska höga. Guy Sebastian hade ett av de mest favorittippade bidragen för att vinna Eurovision 2015 vilket var förståeligt. Att Australien skulle delta i Eurovision var någonting nytt, exotiskt vilket drog uppmärksamhet till sig. Men hur kommer det går för dom den här gången? Enligt odds hämtade från bland annat Unibet och bet365 så är Australien tippad fjärde favorit att vinna Eurovision 2016. Förra året hamnade Guy Sebastian på en femte plats vilket är en bra placering för ett land som debuterar i tävlingen och som inte har några grannländer att få röster från. Så om de kommer på fjärde plats i år skulle det likväl vara mycket imponerande.

Så hur ska du satsa på Eurovision 2016 odds?

Det finns inte ett enkelt svar på den frågan. Du behöver vara observant och göra research på hur trenderna ser ut idag och hur det sett ut tidigare. Till exempel, efter 2014 års varma mottagen av en duo i Nederländerna, även om de till slut inte vann, så var det många duos med en man och en kvinna i, i nästkommande års tävling. Något som också har fått tagit mindre och mindre plats i tävlingen är karnevalliknande framträdande vilket har gett mer utrymme för musiken och minde scenshow – även om det fortfarande finns länder som vägrar släppa den stilen. Men det var senast 2006 när Lordi från Finland vann med sin låt “Hard rock hallelujah” som en grupp eller artist vann med ett showframträdande fullt av eld och kostymer.

Kolla in den här episka capen!

Viktigt att notera: ignorera aldrig vad media har att säga. De människor som verkligen är seriösa kring denna tävling och har nödvändig kunskap för att kunna förutse de mest troliga vinnarna kommer att använda sig av detta när de bestämmer hur de ska satsa på Eurovision 2016!

Röstning i Eurovision. Hej grannar!

Vissa tror att röstningen i Eurovision är 90% politik och 10% objektiv, men det är inte så enkelt. Det finns en teori som säger att människor som röstar för kulturella likheter, inte landsgränser. De senaste årens vinnare av Eurovision har varit mindre tydligt varit specifika för sitt land och istället mer universella, så att alla som ser på tävlingen faktiskt kan identifiera sig med och relatera till det som den vinnande artisten representerar. Röstning med politiska grunder sker mer i semifinalerna än i själva finalen. Om ett av de balkanländerna kommer mellan något av de skandinaviska länderna så kommer det inte finnas en chans att få några “grannpoäng” från dom. Om vi tänker på de senaste mest framgångsrika tävlanden: Zelmerlöw, Conchita, de Forest, Ell & Nikki, Loreen… så finns det inget med dessa som är typiskt för de länder de representerar och de fick enormt mycket poäng från länder som inte var deras grannländer. Tidigare år har poängen som ges från de olika länderna kommit 50% från professionella juryn och 50% från tittarna. Men fr.o.m. i år ger varje lands professionella juryn poäng från 1-8 , 10 och 12 poäng och därtill får även tittarna för varje land rösta fram lika många poäng. Dessa tittarröster läggs så samman och meddelas tillsammans i slutet av rösträkningen. Detta kommer så att ge en extra spänning till tävlingen. Du kan enkelt rösta i Eurovision med deras appar som finns tillängliga för Windows-telefoner, Android-enheter och så klart för iPhones.

Topp 7 saker att tänka på när du ska satsa på Eurovision

Vi har samlat några av de absolut viktigaste sakerna du bör att överväga när du är i färd med att spela på Eurovision i en lättanvänd bild nedan. Använd dig av den när du ska välja hur du ska satsa och dela den gärna med vänner som också är sugna på att spela på vilket land och artist som kommer att ta hem Eurovisionvinsten.

7 saker att tänka på vid eurovision odds

Se hela infografiken här


Kopiera koden ovan och lägg till på din hemsida

Eurovision 2016 odds

Låt oss tala om de faktiska oddsen för Eurovision 2016. De olika vadslagningshållarnas förutsägelser är oftast nära det som blir det slutgiltiga resultatet så det är alltid en god idé att spana in hur deras odds ser ut. Det är också klokt att hålla ett öga på hur oddsen för Eurovision ser ut långt innan alla bidrag är tillkännagivna. Experter behöver inte ens ha hört låtarna för att kunna läsa av hur atmosfären och trenderna ser ut. När ordningen för tävlingsbidragen är tillkännagivna i både semifinalerna och själva finalen så kommer du märka att det blir ytterligare förändringar i hur oddsen ser ut. Ett bra tips att tänka på är att de som framträder sist i startordningen oftast brukar få fler poäng och fortsätta till finalen från semifinalerna.

Odds på Eurovision 2016 favoriter

De aktuella oddsen på favoriter är som oftast väldigt exakta. Därför är de alltid en bra idé att kolla de olika spelbolagens odds ifall du skall spela på Eurovision. Det är även smart att kolla på dem även om inte alla bidrag är klara ännu, då kan oddsen vara en aningen högre.

Det är inte alltid sången som avgör, även om den skall fortfarande vara bra, men det är även trender som spelar en roll, samt i vilken semifinal, och i vilken ordning bidraget utförs. Det är oftast de sista bidragen i semifinalerna som får flest poäng. Därför brukar oddsen ändras en aningen efter semifinalernas upplägg meddelas.

Just nu är favoriterna till att vinna Eurovision 2016 Ryssland, Sverige,Australien, Frankrike och Ukraina.

Eurovision 2016 favoriterna

Var ska du då spela på Eurovision 2016

Det finns många olika ställen som erbjuder dig att oddsspel på Eurovison 2016, men det är alltid en bra idé att göra research för att se vilka som erbjuder dig bäst odds och som även kanske har speciella erbjudande för tävlingen. Varje år kan du dock alltid lita på att Unibet, bet365 och ladbrokes ger dig bra spelmöjligheter. PAF är också ett annat bra val.

SpelbolagBonus + bonuskod 
Unibet logo1100 kr med koden CPSE-1000Spela nu!
bet365 logo1500 kr med koden MAXBETSSpela nu!
paf logo200 kr kontant med koden MAXBONUSCODESpela nu!

Kan Sverige vinna Eurovision igen?

Sverige är ett av de länder som lyckats bäst i Eurovision. Sedan 1958 har Sverige vunnit sex gånger och endast Irland är bättre med sina sju segrar. I år är Sverige värdar men frågan är om vi kan vinna Eurovision igen 2016, speciellt då vi vann ifjol? Sverige är en av favoriterna men är det en fördel eller nackdel med “hemmaplansfavör”? Det är sällan att värdlandet vinner, men inte en omöjligt uppgift och för att vara helt ärlig så om någon skall lyckas med det är det väl Sverige och Frans med If I were Sorry?

Eurovision 2016 – Kommer England någonsin vinna igen?

England har vunnit fem gånger i Eurovisions historia. Men senaste gången de vann var så långt bak i tiden som 1997. Oturligt nog ser det inte ljust ut det här året heller. Oddsen för att England ska vinna Eurovision är, ja, låt oss säga att de ligger långt ifrån topp 10. England borde ha skickat en fantastisk artist som skulle ha gått hem hos både publik såvä som hos juryn med en låt som lyste ljusare än Rysslands, vår egna Svenska, Australiens eller Tysklands för att nämna några.

Satsa på annat än vinnaren av Eurovision 2016

Du kan satsa på annat än bara den du tror kommer att ta hem Eurovision 2016, du kan även prova din lycka genom att försöka förutsäga den som kommer förlora eller vilka som hamnar topp 5. Vanligtvis så hittar du detta hos vadslagningshållare som bwin, betfair och Unibet. Vill du hitta fler tokiga spel kring Eurovision 2016? Då är det PaddyPower du ska välja. För att hårdra det hela så gör humorn du hittar hos Paddy Power, du kan till exempel satsa på det du tror blir det galnaste framträdandet.

Eurovision’s galnaste framträdanden

När vi är inne på ämnet så är det alltid roligt att minnas några av de mest tokiga framträdanena som gjorts på Eurovision. Vi önskar att vi hade tillgång till alla tävlingar från starten, men låt oss påminna oss om några av de absolut mest galna. Av någon anledning så hittas allra flest av dom under åren 2006 och 2007…

Österriket 2003

Vissa saker borde ha stannat i tanken….

Litauen 2006

Hmmm… Ni hade nog fel…

Kroatien 2006

Africa Paprica Oi Da Da Dai. Ok.

Danmark 2007

Det är som en kunglig parad, men mera…

Ukraina 2007

Det som man en gång sett går inte av göra osett.

England 2007

Lämna scenen… Bara lämna scenen någon gång. Snälla…

Moldavien 2010

Efter detta framträfande blev den episka saxofonspelaren ett internetfenomen.

Armenien 2011

Boom Boom Chaka Chaka! Whoo!

Finland 2013

Det är en skelögs brud – vad finns det att inte gilla?

Och en extra statyett för bäst kameraman på Eurovision går till den här killen :

Spelar det ens någon roll? Vilka artister som har deltagit i Eurovision har slagit igenom förutom ABBA och Celine Dion?

Globalt sett? Inte så många som du skulle kunna tro. Låt oss bortse från de artister som har blivit stora stjärnor i sina egna länder efter sin medverkan eller sin vinst i Eurovision. Låt oss istället prata om de faktiskt stora stjärnorna som går att jämför med Celine Dion och ABBA. Eller som åtminstone i någon mån nått den graden av framgång.

Domenico Modugno – Eurovision 1958

Domenico Modugno, ett namn du kanske känner igen men har svårt att placera. Han är iallafall den som sjöng “Nel blu dipinto di blu” aka “Volare”, en låt framförd av så många artister att det är svårt att räkna dom. Det går inte att säga något annat än att det är en av de största hitsen från Eurovison då den fortfarande idag – 50 år senare – nynnas av var och varannan.

United Kingdom – Eurovision 1976

“Save Your Kisses For Me” är antagligen en av de låtar du inte hade någon aning om att den från början kommer från Eurovision Song Contest. Brotherhood of Man gjorde den till etta på hitlistan i England och runt om i världen.

Al Bano and Romina Power – Eurovision 1976 & 1985

De har aldrig vunnit men är ett väldigt framgångsrikt par som har skapat några ett par mycket kända låtar så som “Felicita”, “Magic, oh Magic”, “Atto d’amore” för att nämna några.

Johnny Logan – Eurovision 1980 & 1987

Allas vår Mr Eurovision – han har vunnit två (!) gånger och var också den som skrev den låt som han också vann med 1992. Han har varit mest aktiv i England och på Irland men är ihågkommen och erkänd över hela europa.

Lordi – Eurovision 2006

Även om de varit kända redan sedan 2002 så var det i och med Eurovision 2006 som de verkligen blev kända för den stora massan. Efter deras vinst var länder som följde i deras fotspår, till exempel Tjeckien 2007, men Lordi är de som förblir det enda hard rock hallelujah band som vunnit tävlingen. Och efter deras vinst fick dom till och med legendariska gruppen Kiss manager att arbeta med dem.

Lena – Eurovision 2010

Tysklands bidrag “Satellite” som framfördes med sådan
Germany’s Lena sang “Satellite” with such beauty that she stole everybody’s hearts. Her song got to number one in at least six countries, making her one of the greatest Eurovision performers of all time.

Loreen – Eurovision 2012

Hennes “Euphoria” var och är fortfarande välkänd inte bara här i Sverige. Efter att ha vunnit Eurovision 2012 så framträdde hon på många TV-shower runt om i Europa och hon har fortsatt sin karriär och gett ut ny musik så hennes karriär kanske växa sig till något ännu större.

Så skapar Eurovision karriärer som räcker längre än en hitlåt? Det går självklart aldrig att säga, men kanske är en av artisterna i årets Eurovision en av de som kommer att ta det stora klivet in i popmusikens värld.


Vanligaste misstagen i oddsspel

De Vanligaste Misstagen i Oddsspel

Denna guiden består av två delar, nämligen en indikation på de minst lönsamma spelalternativen med en inblick i några vanliga misstag, och riktlinjer inför lyckade oddsspel. Genom att kombinera dessa två områdena bör din prestation förbättras, speciellt om du är nybörjare.

De Sämsta Satsningarna Som Erbjuds av Din Bookmaker

Några av de mest populära satsningarna på marknaden är inte att rekommendera. Två av dem passar perfekt för att förlora pengar, och är därför favoriserade inom bookmaking-communityn. Om du motstår dessa spelalternativ kommer du troligen att spara pengar.

Betting Bad
Av Betting Bad (http://press.bettingbad.com/company) [Public domain], via Wikimedia Commons

Ackumulatorer

Nästintill varenda spelare har gjort en ackumulator-satsning, även kallad flervalsspel, kombo, parlay eller multiplar med hopp om att kombinera alternativ med höga odds med några till synes säkra satsningar. Detta gäller framförallt de spelare som satsar 10 kr varje fredagskväll med förhoppningen att bli rika under helgen. Sanningen är att ackumulator-satsningar är en huvudinkomsterna för bookmarkers, och det visar hur lite värda de är för spelare.

Exempel På En Ackumulator

Din spelkupong innehåller följande fem spel:

  • Chelsea vinner, odds 1.50
  • Fler än 2.5 mål i matchen mellan Liverpool och Tottenham, odds 1.75
  • Newcastle och Crystal Palace spelar oavgjort, odds 3.50
  • Manchester City vinner bortamatchen, odds 1.90
  • Arsenal +1 på Asian Handicap, odds 2.20

Dessa fem odds multipliceras enligt följande: 1.50 x 1.75 x 3.50 x 1.90 x 2.20 = 38.40

Som du kan se visar vår spelkupong ett flertal satsningar med ett lockande odds på 38.40, vilket innebär att du får 3.840 kr tillbaka på en satsning på 100 kr. Däremot motsvarar dessa odds en sannolikhet på mindre än 3% att varje satsning vinner. Denna låga återbetalning blir mindre ju fler spel du lägger till.

Samma teori gäller för en annan strategi som är något annorlunda. Många spelare inkluderar endast två eller tre lag i sina satsningar, lag som är klara favoriter. Banker inkluderar lag som Barcelona, Bayern München och Manchester City. Tre lag med de kombinerade oddsen 1.30 ger odds på 2.20. Detta låter som ett bra förslag, men det förekommer alltid överraskande resultat inom sport. Om Bayern München oväntat nog spelar oavgjort mot Frankfurt så misslyckas satsningen.

Att lägga en ackumulator liknar ett försök att vinna på lotto. Om du är ute efter en jackpot-vinst så är detta något för dig. Men om du vill ha kvar pengarna i fickan bör du undvika denna sorts satsning och här följer två anledningar som förklarar varför:

Ökade odds innebär ökad risk

Ju fler spel som inkluderas på din spelkupong desto högre är sannolikheten att en match inte slutar som förväntat. Du bör alltid komma ihåg att förlust på ett av valen kan få en ackumulator att krascha.

Bookmakers begränsar vinsten

Även om du har tur och din ackumulator vinner, kommer du snart att inse att bookmakers sätter gränser på dina potentiella vinster. Det innebär att det du får tillbaka är begränsat till en viss summa. En vanlig gräns är 200 000 kr som maximal vinst, beroende på operatör.

För att illustrera, låt oss anta att du har valt 12 av 12 vinnare i ett ackumulatorspel vilket innebär att du får 300 000 kr tillbaka. Då får du tyvärr, på grund av begränsningar, inte hela summan. Detta är ganska irriterande och en annan konsekvens är begränsade satsningar i framtiden. Bookmakers är i huvudsak ganska allergiska mot vinnande kunder.

På samma sätt kan ackumulatorspel i vissa fall vara användbara. Låt oss anta att du har identifierat några värdespel (dessa förklaras vidare längre fram i denna guide). Det är inget fel att kombinera dessa val och låta oddsen öka. Tyvärr är detta lättare sagt än gjort, speciellt för nybörjarspelare. Det är en viktig spelfärdighet att kunna hitta värden, och de som kan göra detta kommer att bli framgångsrika spelare på lång sikt.

Live-bets

Live-betting på fotboll och andra sporter har blivit en av de mest populära funktionerna vad gäller online-bookmaking, och trenden ser ut att växa. Det finns ett generellt särdrag vad gäller live-betting: du hittar nästan aldrig något värde i denna typ av satsning. Det är inte omöjligt att hitta odds som är för höga, men det kan vara svårt. Bookmakers är väldigt bra på att sammanställa live-odds så att du bara har några sekunder på dig att göra en satsning med rimliga odds. Många professionella spelare är ute efter samma gyllene tillfälle och det sänker snabbt värdet.

Live-bets är den perfekta illustrationen på kontrollen som bookmakers har över sina kunder. Att live-bettingen växer är den främsta anledningen till varför fler och fler events sänds live på bookmakers hemsidor. Bookmakers har lagt märke till att antalet satsningar växer när kunderna kan se en direktsändning av matchen. De sitter då på en bättre position för att kunna förutse resultatet av ett event som de kan se live.

En annan stor nackdel med live-betting är att det ofta finns en försening mellan händelser som sker live och att satsningarna blir accepterade. Till skillnad från live-betting sker satsningar som görs innan matchen direkt utan en försening. Förseningen associerad med live-betting kan vara tio sekunder eller mer. Miljontals spelare skriker antagligen rätt ut varje helg när deras satsningar nekas. Du kan glömma att göra en snabb satsning direkt efter ett mål. Bookmakers har procedurer för att automatiskt stänga marknaderna efter viktiga händelser såsom mål, rött kort eller utdelningar av straffar.

Betyder detta att live-bets alltid är en dålig idé? Svaret på frågan är inte nödvändigtvis, även om det bara finns ett enda scenario då det finns anledning att satsa på live-betting. Om några odds representerar värde före en match börjar, så kommer de inte att försvinna de första minuterna av matchen. Denna situationen uppstår speciellt i en del Under-marknader, när oddsen kan öka något när matchen väl har börjat. Samma sak kan konstateras vad gäller Asian Handicap-marknader, men bara för de positiva buden såsom +1 AH för ett lag. Hursomhelst, med tanke på nackdelarna, är det bäst att undvika live-betting. Det är överskattat, men det blir mer och mer populärt, så stöd inte din bookmaker genom att satsa på det.

Satsa aldrig på ditt lag

Det är ganska uppenbart varför det inte är en bra idé att satsa på sitt eget lag. Först och främst så brukar folk överskatta sina favoritlags prestationsförmåga. Lojalitet och hopp gör att fans tror att deras lag kan vinna över vem som helst, närsomhelst. Verkligheten är att du aldrig ska sluta vara objektiv när du spelar. Aldrig.

satsa aldrig på ditt lag
Av Moazzam Brohi from Brooklyn, USA [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
För det andra så ökar bara sorgen när ditt lag förlorar och du har gjort en förlorande satsning. Du ser inte bara ditt favoritlag tappa poäng men du förlorar även pengar. Även om du tar ett genomtänkt beslut genom att satsa på motståndarna, kommer du att hamna i en obekväm situation när du hoppas att det andra laget ska vinna över ditt favoritlag. Så det är i princip alltid en dålig idé att satsa på en match om ditt lag är involverat.

Scorecasts är dåliga

Scorecast-bets är väldigt populära även om de representerar ett av de sämsta spelalternativen. Det vanligaste spelformatet är följande:

Manchester City vinner med 3-0 och Aguero gör mål med oddsen 9.00

Vi råder dig till att undvika dessa sorts satsningar då de är lömska. Bookmakers nämner ofta spelare som har bra chans att göra mål, och kunder felbedömer ofta de riktiga oddsen, för att dessa spelare gör mål igen av anledning att de är populära. Resultatet är att kunder köper in sig på ett dåligt bet. Oddsen är för låga, och har en stor marginal så att bookmakern har en fördel. Skillnaden är inte enorm men tillräcklig för att tjäna pengar – förhoppningsvis inte dina.

Det är bättre att fokusera på Asian Handicap och Över/Under-marknader istället. Det finns mer konkurrens mellan bookmakers på dessa områden och de bättre oddsen är mer gynnsamma för kunder. Detta gäller även klassiska satsningar på rätt vinnare i en turnering.

Väldigt Vanliga Misstag Som Äventyrar Dina Pengar

Nu när vi har förklarat några av de sämsta betting-alternativen på marknaden, vill vi nu fokusera på några vanliga misstag som görs inom sport-betting. Vi kommer ta en närmre titt på konfirmeringsbias, god pengahantering, utbetalningsmöjligheter och bonusar.

Fall inte för konfirmeringsbias

Konfirmeringsbias är en term inom psykologi som betyder människors tendenser att alltid leta efter bevis som bekräftar deras teorier, samtidigt som de ger motbevisande information mindre uppmärksamhet. Detta är ett av de främsta misstagen som spelare gör, och det görs mer när de söker efter information relaterad till deras nästa val.

Den bästa efterforskningen är objektivt baserad på en bedömning utav all fakta relaterad till oddsen. Faktum är att de flesta spelare tar ett satsningsbeslut och sedan letar de efter bevis för att stödja det, och faller därför i denna fällan. Till exempel så är det bättre att ta en närmre titt på de senaste 10 eller till och med 15 matcherna, istället för att fokusera på de tre senaste matcherna som ett lag har vunnit. Resultatet är en mer korrekt bedömning, även om du kanske inte tycker om det du upptäcker.

Dubbla aldrig din satsning

En väldigt populär strategi är att dubbla satsningen efter ett förlorat bet, även om detta inte fungerar. Konceptet var ursprungligen designat för roulett och idén är enkel. Att dubbla sin satsning innebär att du inte kan förlora i det långa loppet eftersom att du till slut kommer att kompensera för dina förluster med en vinnande satsning. Tyvärr så gör två faktorer att detta systemet bristfälligt:

Först och främst så ökar satsningen exponentiellt under en rad av förluster. Om du tillexempel förlorar den första satsningen på 10 kr så måste den andra satsningen vara 20 kr, den tredje 40 kr osv. Den femte satsningen blir 160 kr, och spelare måste inse att fem förluster på rad är möjligt. Så småningom får du helt enkelt slut på pengar.

Den andra nackdelen är att bookmakers sätter gränser, vilket innebär att dina satsningar är begränsade. Om du har till exempel sex förlorade spel på rad, kan bookmakern förstöra systemet genom att vägra godta en tillräckligt stor satsning för att du ska kunna vinna tillbaka förlusterna från de tidigare spelen.

Så vilken slutsats kan vi dra utav detta? Även om sannolikheten att ha en lång rad av förluster är låg, så är den inte så låg som du kan tro. Att förlora din spelbudget samtidigt som du tar till det som kallas Martingale-systemet är ett realistiskt scenario.

Den pågående framgången för online-kasinon är baserad på en liknande missuppfattning. Folk brukar tro att Martingale-systemet kommer att fungera till slut. De tror att resultatet av ett spin i roulett inte kommer att vara samma flera gånger, utan att efter ett antal röda så MÅSTE det bli en svart. Färgen ändras, men ofta försent, vilket gör att spelaren måste satsa löjligt höga summor efter ett antal förluster. Systemet måste följas inom ramen för de begränsningar som kasinot ställer på insatserna.

Innebörden av ditt spelande ska vara att förlorande satsningar måste accepteras, och att de inte ska kompenseras genom en fördubbling av insatsen för att då förlora ännu mer.

Fokusera inte för mycket på bonusen

Välkomstbonusen är bra, men den är bra för båda parter. Den ger mer pengar för spelmöjligheter, men involverar en del tunga satsningskrav innan ett uttag är tillåtet. Dessa förhållanden kan leda till riskabla satsningar. I de flesta fallen är bonusen 100% utav den första insättningen. Hur som helst så måste både bonusen och insättningen satsas flera gånger. Tyvärr sätter även bookmakers gränser för minimum-odds, och satsningar med lägre odds räknas inte.

Här är ett klassiskt exempel som är vanligt hos många operatörer:

Du gör en insättning på 100 kr och får en extra bonus på 100 kr. Kraven kan specifiera att du måste satsa fem gånger insatsen och bonusen med minimum-odds på 1.80. Detta innebär att du får tillgång till bonusen efter att du satsat för 1 000 kr (200 kr x 5). De flesta kunderna kommer att fokusera på riskabla satsningar, vilket är vad bookmakern vill. Resultatet är att de flesta förlorar pengarna så att bookmakern inte betalar ut bonusen.

Ännu en nackdel för kunder är att de måste uppfylla satsningskraven inom 30 dagar efter insättningen. Det innebär satsningar på 1 000 kr i månaden vilket är mycket, speciellt för en nybörjare. Du måste vara försiktig med dessa bonuserbjudanden, och det bästa är att undvika dem. Detta är inte det bästa alternativet för många kunder, men det är värt att tänka på. Hur som helst så finns det ett alternativt och ett bra sätt att använda bonusar på, vilket kommer att förklaras längre fram i artikeln.

Utbetalningsfunktionen. Värdelös?

Ett ökande antal bookmakers introducerar ett utbetalningsalternativ som de påstår har en positiv inverkan på ditt spelande. Teorin är att kunder kan få sina satsningar utbetalade innan en match är avslutad. Detta innebär att du får din utbetalning innan satsningen går ut. Bookmakers påstår att det kan vara en användbar försäkring ifall du förlorar din satsning, om det sedan tillkommer ett röttkort och motståndarlaget börjar dominera över det lag du har satsat på. Men faktum är att vinsten är mindre än återbetalningen av den ursprungliga satsningen. Det finns två viktiga punkter att ha i åtanke:

1. Om bookmakers marknadsför något som grundar sig i att det kommer att vara användbart för deras kunder, så är det antagligen tvärtom. Operatörerna försöker att hitta på en situation där spelaren har kontrollen. Om funktionen inte var till deras fördel, så hade den aldrig skapats.

2. Att få en utbetalning under en match är i själva verket live-betting, och vi har redan poängterat att live-betting inte representerar ett bra värde. Du kommer också att uppleva en annan aspekt av bookmaking. Precis som att de direkt stänger marknader under en match efter en viktig händelse, kommer de att göra samma sak med utbetalningsfunktionen när något viktigt händer. Denna vanan gör att hela funktionen blir ganska värdelös.

Funktionen kan vara fördelaktig när du har satsat på fel lag och vill rätta till misstaget.

Vad Du Ska Göra Istället

Nu när vi har fokuserat på vad man inte ska göra, bör vi nu ta en titt på potentiellt goda strategier för att tjäna en del pengar.

Hitta din perfekta bookmaker

Det finns ett antal problem att adressera, men ett nyckelkrav är att hitta den perfekta bookmakern. Låt oss vara helt ärliga: det är svårt att hitta något som inte existerar. Varenda bookmaker erbjuder fördelar och nackdelar, och varje spelare har olika behov vad gäller deras spelande.

Bookmaker
Av Contributor(s): Sunday Truth [Public domain], via Wikimedia Commons
Vi kommer försöka att lysa upp mörkret vad gäller detta. Generellt sett så faller bookmakers inom ett flertal olika grupper. De flesta av dem är privata företag med en lång historia, med många funktioner såsom livesändningar och ett brett utbud av betting-marknader. De flesta oddsen är genomsnittliga, men det finns en irriterande tendens hos bookmakers att begränsar framgångsrika spelare. Inom bilförsäljningsbranschen skulle dessa operatörer kunna liknas vid skåpbilar, då de är väldigt bekväma men långsamma. De är utmärkta för nybörjare men inte för medel- eller proffsspelare som vill köra snabbt.

En annan typ av operatör är oddsbörsbookmakern. Kunderna kan inte satsa mot bookmakern, utan satsar istället mot varandra. Oddsen är generellt sett bättre och det finns inga gränser. En nackdel är att dessa sidor kräver att man har en del erfarenhet för att kunna använda dem. Utbudet av sport är inte lika brett, och satsningar på mindre ligor är svårt. Några vanliga funktioner såsom livesändningar finns inte tillgängliga och det finns inte alltid en välkomstbonus för nya kunder. I bilanalogin skulle oddsbörsen kunna beskrivas som sportbilar, då de är svåra att använda men snabba och kraftfulla.

En tredje grupp är privata bookmakers som försöker hantera vinnare på ett annat sätt än deras konkurrenter. Även om de är privata och strävar efter att göra vinster, distansierar de sig från de största och mest populära operatörerna inom sektorn. Exempel på denna typ av bookmaker är Pinnacle Sports och SBObet, en asiatisk bookmaker som är populär bland spelare som satsar på sport. När det kommer till odds så konkurrerar de med oddsbörserna, men vad gäller användarvänlighet så sviktar de. Dessutom är de flesta inte reglerade i Europa, men om du känner dig bekväm med att spela baserat på en licens från Curacao eller Asien så bör dessa operatörer vara ditt förstahandsval.

Vad bookmakers ska vara bra på

Vänligen fokusera på följande funktioner när du väljer en online-bookmaker, och ta en titt på den översiktliga guiden som kommer senare i artikeln.

Odds

Ingenting är viktigare än bra odds för ett kommande event. Om din bookmaker erbjuder genomsnittliga odds, leta då upp en annan som är bättre inom detta området. Jämförelse utav odds hjälper dig att hitta den bästa bookmakern. Om du är osäker på pålitlighet, efterforska online. Denna processen kan ta några minuter, men du kommer att slippa ångra dig efter registrering då du kunde ha hittat en bookmaker som erbjuder bättre odds. Nybörjare bryr sig inte så mycket om odds, men detta kan det bli ändring på.

Gränser

Spelgränser är inte så viktigt för en nybörjarspelare, men den mer erfarna kunden kommer att vara intresserad utav begränsningarna. Om du är exceptionellt framgångsrik när du gör dina val så kommer de flesta bookmakers att märka detta genom användning av deras säkerhetsprocedurer. Så fort de har taggat dig så kommer de att begränsa dina insatser. Om du endast kan satsa för 5 kr så har bookmakern antagligen uppmärksammat att du vinner mycket och tar dina resultat på allvar. Två lösningar på detta problemet är att använda en oddsbörs, eller alternativt att hitta en bookmaker som inte sätter gränser och som försöker locka till sig professionella spelare.

Marknader

En bookmaker kommer att erbjuda ett utbud av sporter och ligor och ett flertal marknader för ett event. En av de mest populära satsningarna är Asian Handicap som håller på att bli vanligare än European Handicap. Det är inte alla operatörer som erbjuder Asian Handicap, trots att denna typ av satsning innebär färre risker än andra handicaps och satsningar. Det är bäst att kolla din bookmakers utbud av bets för att försäkra dig om att de är så mångsidiga som möjligt.

Detta rådet gäller för de olika typerna av satsningar och för de sporter och ligor som erbjuds. Det kan vara till en stor fördel om din bookmaker har några av de mindre ligorna såsom Conference National och Isthmian League. Ju längre ner i hierarkin som oddsen finns tillgänglig desto bättre. Då de flesta operatörerna vet mer än vad du vet om de största ligorna, så kan de vara osäkra när de sätter odds för en match som till exempel Fleetwood Town mot Barnet.

Vi har nu delat in bookmakers i tre olika grupper och informerat dig om de största områdena som du behöver fokusera på innan du tar ditt slutgiltiga beslut. Hursomhelst så finns det även stora variationer även inom dessa grupper, och det är svårt att välja en bookmaker som passar perfekt för just dina behov. Trots detta har vi skapat några riktlinjer för varje typ av spelare.

Nybörjare

Denna sorts spelare bör välja traditionella bookmakers såsom Ladbrokes, William Hill eller bet365. De erbjuder allt du behöver som en nybörjarspelare, och är perfekta platser för att lära sig grunderna. Dessa företag är pålitliga och välkända vilket inger tillit. Med det sagt så har de inte de bästa oddsen, och vinnande kunder är inte direkt välkomna.

Intermediär

När du går vidare till en intermediär nivå, bör ditt största fokus ligga på att hitta de bästa oddsen samt bookmakers som inte begränsar dina satsningar. Den ideala betting-partnern är antingen en oddsbörs såsom Betfair eller Matchbook, eller en avancerad privat bookmaker såsom Pinnacle.

Professionell

Asiatiska bookmakers är först och främst var professionella spelare gör sina satsningar. Oddsbörser är ett annat alternativ så länge som det finns tillräckligt med likviditet för de sporter och ligor som de vill satsa på.

Nyckeln är pengahantering

Samtidigt som du inte kan ändra på hur vissa bookmakers fungerar, så kan du alltid ha koll på din pengahantering. Människan är girig av naturen, och detta bör inte underskattas. Det handlar inte bara om att återfå dina medel efter en rad förluster (såsom tilting i poker). Instinkten efter en vinst är att försöka vinna mer, och du skulle bli förvånad över hur många kunder som gör just detta. De kan vinna 100 kr och sedan satsa vinsterna igen, på grund av frestelsen att vinna mer.

Pengahantering
Bild: Pixabay.com

Enligt denna guiden bör du inte riskera mer än 1% av ditt kapital på en enda satsning. Betydande medel krävs för att hålla sig till denna regel, så att höja insatsen till 5% av kapitalet är acceptabelt i början. Detta innebär att om du gör en insättning på 100 kr så bör en maximal satsning ligga på 5 kr.

Denna strategi kan verka som mycket och tråkigt arbete, men det är en klok strategi om du vill undvika att göra en katastrofalt dålig satsning. Genom användning utav en liten procentuell summa av dina pengar, kan du överleva en lång rad förlorande satsningar. För att hålla dina medel intakta, måste du minimera risken samtidigt som du försöker generera vinster. Detta låter som en omöjlig balansgång men faktum är att det inte är det. Du kan vara relativt säker på att inte förlora allt ditt kapital om dina satsningar är låga och nära relaterade till dina medel. När du har en rad vinster kommer summan du satsar att öka automatiskt.

Värdespel

Har vi nämnt att det är viktigt att hitta vinnare med höga odds för att bli en framgångsrik spelare på sport-betting? För att gå in mer i detalj är det viktigt för en långsiktig lönsamhet att färdigställa värden i dina dagliga satsningar. Enklare sagt, värdespel är de som har odds som är för höga, vilket kan bero på ett misstag av bookmakern. Hursomhelst, då oddskompilatorer blir mer professionella, så är det svårare att hitta värde genom egna beräkningar, men hårt arbete inom detta området lönar sig.

Hur du hittar värde

Första steget är att räkna ut den procentuella sannolikheten av bookmakerns odds, vilket är enkelt gjort. Du delar bara oddsen med ett och multiplicerar med 100 för att få fram procenten. Om Chelsea är favorittippade för en match och oddsen är 1.60 på att de vinner, så är sannolikheten 62.5% enligt följande kalkylering:

1 / 1.60 x 100 = 62.5%

Du måste ta detta resultatet och jämföra det med din personliga beräkning. Du kanske tycker att 62.5 är för högt eftersom några viktiga spelare är skadade och för att Chelsea har varit en besvikelse i deras senaste matcher. I detta fall är en satsning på att Chelsea inte vinner en dubbel chans, och det kan då vara ett värdespel.

En av de viktigaste faktorerna inom att hitta värde är din egen bedömning om ett resultat och oddsen på erbjudandet. Du kan testa denna processen utan att vara otålig. Hela konceptet med att hitta värde bör ses som en långsiktig handling, eftersom du bara kan utvärdera kvaliteten på dina bedömningar efter en viss tid. Om dina tillgångar ökar, så är tillräckligt många av dina bedömningar korrekta.

Utöver dina bedömningar finns det en annan avancerad metod för att hitta värde. Detta baseras på att du skapar en egen satsningsmodell i form av ett Excel-dokument, men för mer vägledning inom detta vänligen gör en sökning på Google.

Låt andra göra arbetet

Du kan hitta många satsningsbedömningar online. Alla är inte gratis, men vissa är. Om du kan hitta en bra plattform såsom en sida med tips eller ett forum där användare delar med sig av dina bedömningar, så bör du använda dig utav dem i stor utsträckning. Tips kan ofta avslöja värden på spel som du inte har tänkt på, och om du även får anledningar till varför tipset är bra så är det ännu bättre.

Värdet på tips beror på dess kvalitet och på skribentens talang. En tipsanalys kan innehålla viktig information såsom spelares form, skador och andra anmärkningar som kan påvisa hur du ska satsa, och kan användas som en grund för din egen efterforskning. Detta gäller även i lägre icke-professionella ligor där folk kan ha bättre koll än bookmakers. Om du hittar ett forum där dessa insikter delas så är det positivt.

Gratis tips är användbara, men att betala för tips är en annan sak. Först och främst så har du inga bevis på att de som ger tipsen är så bra som de säger. Avkastningen kan verka imponerande, men vem som helst kan skriva in ett par siffror på en hemsida. Om väldigt framgångsrika spelare säljer sina tips bör du fundera över varför de inte enbart fokuserar på att spela.

Allt handlar om disciplin

Disciplin
Av Shi Deru (a.k.a. Shawn Xiangyang Liu) [GFDL eller CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Disciplin gäller för både vid en rad förluster och en rad vinster, och är relaterat till pengahantering. Du måste kunna njuta av en rad vinster utan att bli för självsäker. Du känner dig osårbar men är antagligen inte världens bästa spelare, även om du inte håller med. Vinnande kan ibland leda till högre satsningar och spel som du normalt sett inte skulle spela, eftersom vi alla i grund och botten är giriga.

En rad förlorande satsningar kan ha exakt samma effekt fast att vi känner oss sårbara. Satsningarna kan stiga och urval blir i princip slumpmässiga. Spelare som tror att de har otur kommer desperat att satsa på nästa tillgängliga event, även om det är en match i Singapore S-League, allt för att få tillbaka sina förluster. Detta händer oftare på kvällen när man har tagit sig en drink. Det värsta du kan göra är att satsa onykter, men ignorera även kasino- och pokersektionen. Dessa tjänster är ideala för att förlora resten av dina pengar.

Tänk gärna på att framgångsrik betting är en långsam process. Ingen gör en insättning på 10 kr för att sedan kunna försörja sig på betting efter bara två månader. Arbetet kan vara långtråkigt i början, men kommer att ta fart efter en rad vinster på grund av den sammanlagda ränteeffekten.

Fokusera på ett fåtal sporter och satsa alltid på att bli bättre

Vi har redan nämnt disciplin, men det är inte fel att repetera den viktigaste informationen nästan som ett mantra. En viktig regel är att inte satsa på allt och att inte välja slumpmässiga sporter och events. Du bör applicera denna teorin på den närmaste säsongen i fotboll, och inte bli lockad att satsa på spjutkastning för män i OS.

Vi föreslår att du fokuserar på fotboll på grund av det breda utbudet av ligor som finns tillgängliga. Om du är kunnig vad gäller sport är det mycket enklare att göra en bedömning och att jämföra odds för att identifiera värde. En del professionella spelare fokuserar på samma sätt på NBA och MLB, och dessa sporter har också många olika spel att bedöma.

Nyckeln till framgångsrik sport-betting är att lära sig, och att ta spelandet på allvar bör förbättra din kunskapsnivå. Att läsa artiklar om avancerade spelteorier och strategier är inte bara intressant utan kan även vara användbart. Det leder till en ökad förståelse för matematiken i betting. Det finns en uppfattning om att betting handlar om att kunna mycket om sport, men att det i grund och botten handlar om matematik.

Anteckna satsningar

Du bör anteckna varje satsning, inte bara de bra utan även de dåliga. Detta innebär extra arbete när betting för en del är tänkt att vara kul. Men att skriva ner dina satsningar eller att anteckna dem i ett kalkylblad ger en utmärkt överblick på din prestation, och är något som professionella betting-spelare gör på rutin.

Att anteckna satsningar i detalj ger svar på några viktiga frågor:

  • Inom vilka sporter har du expertis?
  • Vilka ligor är mest lönsamma?
  • Vilken sorts satsning är mest framgångsrik?

Om din avkastning är relativt hög på Asian Handicaps så kommer ett enkelt Excel-dokument att påvisa denna trenden. Ju mer du spelar desto mer exakt blir din data.

Använd bonusen från en annan bookmaker

Vi har konstaterat att du bör vara försiktig med bonusar, men de kan användas på ett säkert sätt efter att du öppnat ett konto, men detta kräver en avancerad process. Grundteorin är att du gör en satsning med din bonus och samtidigt spelar på det motsatta alternativet hos en annan bookmaker. På det sättet har du satsat på alla möjliga resultat så att en vinst är garanterad.

Här är ett exempel:

I en match mellan Liverpool och Newcastle i Premier League kanske Unibet erbjuder odds på 1.83 att det kommer bli fler än 2 mål, samtidigt som Unibet erbjuder 2.00 att antal mål kommer vara färre än 3. Du måste satsa insättningen plus bonusen på 100 kr vardera på Unibet att det blir fler än 2.5 mål. Sedan satsar du samma summa på att det blir färre än 2.5 mål på Unibet. Det är viktigt att satsa samma summa på båda spelen.

Detta kanske låter som en spekulation men matematikens logik kommer inte att göra dig besviken. Om Över vinner kommer du att ha 400 kr på ditt Unibet-konto, vilket innebär en vinst på 200 kr, vilket är samma som den förlorande satsningen på BetVictor. Med andra ord har du överfört 200 kr från ditt BetVictor-konto till ditt Unibet-konto. Om Under vinner så förlorar du insättningen på 100 kr samt bonusen, men din balans på BetVictor kommer att vara 366 kr vilket innebär en vinst på 66 kr. Denna vinst är inte relaterad till satsningskraven och det finns ingen förlust associerad med användningen utav bonusen. Denna processen kallas pushing eftersom att du pushar bonusen till att antingen vinna på ett konto eller att uppfylla satsningskraven på ett annat konto.

Slutsats

Om du följer några av dessa råd kommer du att märka en ökning av dina vinster. En del av instruktionerna är avancerade, speciellt för nybörjare. Det är inte troligt att alla börjar pusha bonuserbjudanden eller skapa en betting-modell för att identifiera värde. Men det är helt okej då du kan börja från grunden och se hur ditt spelande går.

Kom alltid ihåg:

  • Inga ackumulatorer, live-bets, scorecasts eller satsningar på ditt eget lag
  • Gör objektiv efterforskning, dubbla inte din insats, undvik utbetalning och var försiktig med bonusar
  • Anteckna alla dina satsningar, fokusera på ett fåtal sporter
  • Ha det kul!